کارگروه قرآن

درباره کارگروه

کارگروه قرآن موسسه شهید اسکندری به هدف ارتقا و تقویت سطح دانش های قرآنی نوجوانان و جوانان، اعم از تلاوت و حفظ و مفاهیم به فعالیت مشغول است. آنچه که ما می خواهیم پرورش کیفیت "تدبر در قرآن" است و پرداختن ما به مقوله ی مهارت های تلاوت و حفظ به عنوان هدف میانی انجام می گیرد.

زمینه های کاری

روخوانی قرآن یعنی شناخت حرکات و علامات برای قرائت الفاظ و آیات کلام الله و هدف از یادگیری روخوانی همانا انس با قرآن و داشتن توانایی برای قرائت آیات قرآن کریم است.

نکته ی ظریفی که در آموزش روان خوانی قرآن وجود دارد این است که ما وقتی متنی را می خوانیم معمولاً توجه ما بر تمامی خصوصیات آن متن متمرکز نمی شود و حتی به آحاد حروف و یا کلماتی که می خوانیم نیز توجه نمی کنیم : شناخت حروف و کلمات قرآنی توجه به حرکات دقت درخواندن کلمات دارای حروف ناخوانا یا علائم تنوین و تشدید.

ترتيل، خواندن قرآن به صورت صحيح، شمرده و با تأنّي، همراه با تدبّر در معاني آيات است.

تجوید عبارت است از مجموعه قوانین و دستورالعمل هائی که به صحت قرائت متن قرآن مربوط می شود

برای دست‌یابی به صوت و لحن زیبا در قرائت قرآن باید نکاتی را رعایت کرد که عبارت‌اند از: رعایت و یادگیری قوانین روان‌خوانی و تجوید، برخورداری از استعداد صوت مناسب، تلفظ صحیح حروف قرآن به‌صورت عربی، توجه به معنا و مفهوم آیات و هماهنگ کردن لحن با معنای آیات، تمرین و خواندن به سبک قرائت یک قاری، پرهیز از غذاهای مضر برای حنجره.

اعضاء کارگروه

 

مسئول گروه و بخش مفاهیم

علی اسدی


مسئول بخش تلاوت

یوسف ریاست فرد


مسؤول بخش حفظ

وحید خوشوقتی


 

qoran

لیست امور انجام شده

  • جزءخوانی های ماه مبارک
  • برگزاری چند جلسه محفل آشنایی با قرآن
  • بررسی موضوع "کفر در قرآن" در هیات های محرم سال 96
  • بررسی جزوه های تلاوت و تجوید